Od 25.04 do 20.05.2022r. w Irlandii, w miasteczku Youghal, odbywała praktyki zawodowe 20 osobowa grupa uczniów klas trzecich technikum w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik rolnik. Praktyki odbyły się dzięki przystąpieniu szkoły do projektu „Europejska Praktyka Zawodowa”, który jest wspófinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus +.
Naszym Irlandzkim partnerem w projekcie jest firma Your International Training. Jest to prężnie funkcjonująca irlandzka organizacja z siedzibą w Mallow, działająca w dziedzinie rozwoju zawodowego i edukacji. Od 2014 roku jest partnerem projektów mobilności dla szkół i uczelni ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz innych państw nie będących jej członkami. Działalność firmy skupia się głównie na organizacji praktyk i staży zawodowych dla uczniów, studentów i nauczycieli z całej Europy. Efektem tych działań jest podniesienie kwalifikacji i umiejętności zawodowych uczniów, poznawanie metod w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego, poszerzenie perspektyw zawodowych uczestników, podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego oraz zwiększenie szans na zatrudnienie dla uczniów.
Pierwsze wrażenia: Przyjechaliśmy z lotniska do małego miasteczka, w którym wszyscy się znają, tylko nikt nie znał nas. Totalny szok i bezradność przez pierwsze trzy dni. Na początku tej przygody w Irlandii młodzież się nieco stresowała, niektórzy nawet bali, że sobie nie poradzą. I nie chodziło tu tylko o pracę, ale również o język, kulturę i zwyczaje. Wielu też obawiało się mieszkania pod dachem u nieznajomych rodzin.
Zakwaterowanie: Zostaliśmy zakwaterowani w domach, tzw. host families, czyli rodzin goszczących, które przyjmują uczniów na staż zagraniczny oferując nocleg i wyżywienie. Dzięki zakwaterowaniu u rodzin irlandzkich uczniowie mogli podnieść kwalifikacje językowe poprzez codzienne używanie języka angielskiego oraz poznać kulturę i codzienne zwyczaje Irlandczyków „od kuchni”. Pomimo początkowych obaw, uczniowie szybko nawiązali wspólny kontakt z domownikami, którzy bardzo starali się i robili wszystko, aby zapewnić wspaniałą atmosferę. W szczególności host mamy przy herbatce czy wspólnych obiadkach starały się zagajać do wspólnych rozmów na różne tematy, co wpłynęło pozytywnie na samopoczucie i otwartość młodych ludzi.
Praktyki: Uczniowie odbyli praktyki zgodnie z kierunkiem kształcenia w irlandzkich przedsiębiorstwach w miejscowościach Youghal i Dungarvan. Praktyka zawodowa była przez 5 dni w tygodniu. Uczniowie pracowali w restauracjach, kawiarniach i na farmach. W pracy nauczyli się wielu nowych i ciekawych rzeczy oraz na pewno podszkolili swój język angielski. Mieli tam szansę poznać specyfikę pracy w swoim zawodzie w innym kraju, nauczyć się wielu nowych umiejętności oraz podzielić się swoją wiedzą z irlandzkimi pracownikami. Kilkunastu uczniów otrzymało pochwałę za swoją pracę, oceny celujące a nawet podziękowania na portalu społecznościowym. Mimo obaw uczniowie poradzili sobie świetnie. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie stażu!
Kurs języka angielskiego: W poniedziałki były zajęcia z języka angielskiego. Prowadziła je Pani Mery - irlandzka nauczycielka, bardzo otwarta, ekspresyjna i zawsze uśmiechnięta. Jej zajęcia sprawiły, że młodzież przełamała swój lęk, nabrała wiary we własne umiejętności językowe i swobodniej zaczęła się posługiwać językiem angielskim.
Odpoczynek: Poza pracą był też czas na odpoczynek - w wolnych chwilach uczniowie poznawali kulturę irlandzką, zachwycali się zielonym krajobrazem, robili zakupy i… oczywiście przy okazji doskonalili język angielski…. W dni wolne stażyści podziwiali piękne miejsca, które ukazały uroki krajobrazu Irlandii. W ramach wycieczek kulturowo-krajoznawczych zwiedziliśmy malownicze miasta: Cork i Woterford, nadmorską miejscowość Ardmore i słynny wodospad Mahon Falls. Wszystko to, zwieńczały wspaniałe spacery po plaży w Youghal gdzie co odważniejsi mieli okazję zanurzyć się w wodach morza Celtyckiego.
Podsumowanie: Projekt ten był bardzo potrzebny, zarówno uczniom naszej szkoły jak i samym nauczycielom, którzy pracowali przy jego realizacji. Pozwolił on spojrzeć na rozwój zawodowy w nowatorski sposób, przyczynił się do modernizacji kształcenia zawodowego, sprzyjał wymianie dobrych praktyk i tworzeniu innowacyjnych rozwiązań we współpracy z zagranicznymi partnerami. Uczniowie poszerzyli swoje horyzonty, nawiązali nowe kontakty, poznali inną kulturę integrując się z lokalną społecznością, pogłębili wiedzę, umiejętności zawodowe i językowe oraz oswoili się z pracą w międzynarodowym środowisku. Wreszcie uwierzyli w swoje możliwości, wzmocnili poczucie swojej wartości, przekonali się, że mogą wszystko - trzeba tylko mieć odwagę spróbować czegoś nowego i wkraczać w świat z większą pewnością.
Wszyscy uczestnicy praktyk podkreślają wspaniałą, gościnną atmosferę zarówno w pracy jak i poza nią, są zachwyceni irlandzką kulturą oraz gościnnością irlandzkich rodzin. Był to dla nich niezapomniany czas, który dostarczył im wielu niesamowitych wrażeń, nowych kontaktów oraz pięknych wspomnień. Pozytywne wrażenia widoczne są na twarzach uczniów na fotografiach.
Nieustannie zachodzące zmiany powodują, że system edukacji musi być dostosowany do potrzeb obywateli Unii Europejskiej. Program Erasmus + umożliwił rozwijanie umiejętności, które są niezbędne do swobodnego funkcjonowania na europejskim rynku pracy.
Dziękujemy więc wszystkim osobom, dzięki którym mogliśmy przeżyć tak piękną i kształcącą przygodę.
Przesłanie: Jeśli macie okazję skorzystać, korzystajcie i jeździjcie zwiedzać świat.
Polecamy wszystkim!
Olena Levchynska, Beata Urbańska, uczestniczący Uczniowie