W ramach zajęć z projektu „Nowa ranga kształcenia zawodowego w powiecie grajewskim” uczniowie naszej szkoły mają możliwość doskonalenia języka angielskiego, którego znajomość jest nie tylko przydatna w codziennym życiu, lecz i coraz częściej wymagana przez pracodawców.
Fakt, że jest on powszechnie dostępny (prawie 2 miliardy ludzi posługuje się obecnie językiem angielskim), nie zawsze pomaga w jego opanowaniu. Co więc robić, aby płynnie i poprawnie posługiwać się mową anglosaską? Odpowiedź jest oczywiście bardzo złożona (napisano na ten temat kilka książek), ale na początek wystarczy odrobina chęci plus stara zasada „Practice makes perfect”, czyli ”Praktyka czyni mistrza”. Do tego dodać jeszcze m. in. ćwiczenie języka w sytuacjach komunikacyjnych, preferowane style uczenia się, metody aktywizujące oraz najnowsze zdobycze techniki.
Nasze spotkania odbywają się głównie w nowoczesnej pracowni językowej, wyposażonej w tablicę interaktywną oraz zestawy słuchawkowe. Trzeba przyznać, że korzystanie z multimediów zwiększa aktywizację uczniów na lekcjach i, w związku z tym, ułatwia zapamiętanie omawianych treści. Uczniowie chętnie korzystają z nowych pomocy naukowych i technologii informacyjno-komunikacyjnej, pracując indywidualnie, w parach lub grupach.
W programie zajęć projektowych prowadzonych przez p. Darię Nowogrodzką oraz Olenę Levchynską uwzględniono treści dla poziomu rozszerzonego, jak również powtórki gramatyki i słownictwa z poziomu podstawowego. Niewielka liczebność grup zwiększa indywidualizację nauczania i pozwala na lepszy kontakt z nauczycielem. Uczestnicy rozwiązują testy maturalne, poznają zasady słowotwórstwa, ćwiczą prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej oraz pisanie listu motywacyjnego. W trakcie pandemii i zajęć zdalnych słuchacze m.in. wspólnie rozwiązywali zadania gramatyczne on-line. Nie zabrakło też ciekawostek o kulturze krajów anglojęzycznych. Uczniowie otrzymali również prezenty - słowniczki z gramatyką angielską.
W szkole prowadzone też są dodatkowe zajęcia przygotowujące do matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Daria Nowogrodzka