W dniach 20-21 października zgodnie z tradycją maturzyści z klasy IV TŻBR (100% obecności) wraz z ks. Ł. Dawidowiczem, Piotrem i Teresą Manturo wyruszyli na wycieczkę połączoną z pielgrzymowaniem na Jasną Górę.
Pierwszym punktem wycieczki była lekcja historii w obozie zagłady Auschwitz – Birkenau. Przez trzy godziny zwiedzania przewodniczka z wielką pasją opowiadała o realiach życia w obozie koncentracyjnym, przekazując fakty i pokazując miejsca znane młodzieży dotąd z lektury „Opowiadań” Tadeusza Borowskiego. Poruszenie zwiedzających wywołały muzealne eksponaty, m.in. ogromna masa ludzkich włosów, tysiące butów, okulary, ubranka dziecięce, walizki, protezy inwalidzkie. Niemniejsze wrażenie wywołał widok obozowych baraków, pieców krematoryjnych i innych pozostałości poobozowych. Maturzyści uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy przy „ścianie śmierci”, pod którą odbywały się egzekucje więźniów.
Jeszcze w tym samym dniu maturzyści przywitali Kraków. Nie można było zrezygnować z wieczornego spaceru w świetle latarni po tym urzekającym mieście. Wspólnie zwiedziliśmy Rynek Główny, był czas na kawę i hot- doga z Żabki.
Drugiego dnia pod Wzgórzem Wawelskim spotkaliśmy się z przewodniczką na zwiedzanie Katedry, w której znajdują się groby wielkich Polaków. Nie mogliśmy będąc tak blisko nie zajechać do Łagiewnik - stolicy kultu Miłosierdzia Bożego. Po beatyfikacji s. Faustyny i jej kanonizacji nastąpił szybki rozwój kultu Miłosierdzia. Sanktuarium rozbudowano, między innymi wzniesiono nowy Kościół - bazylikę, którą konsekrował Jan Paweł II.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była Jasna Góra w Częstochowie Pielgrzymując z intencją o dobre rozeznanie drogi życiowej, maturzyści prosili w trakcie Mszy św. również o Dary Ducha Świętego na czas egzaminów zawodowych i maturalnych.
Należy podkreślić bardzo dojrzałe zachowanie i postawę wszystkich uczestników wyjazdu oraz bardzo miłą atmosferę. Dziękuję za dojrzałość i miłe wspomnienia.
Wychowawca klasy: Teresa Manturo