Zespół Szkół w Wojewodzinie „oddał” rolnikom serce już dawno. W 1964 roku po raz pierwszy dokonano naboru do I klasy Technikum Rolniczo-Łąkarskiego. Co istotne, szkół o takim profilu kształcenia było w Polsce zaledwie kilka (m.in. w Sławnie, Radoryżu, Słubicach, Lidzbarku Warmińskim). Jesteśmy dumni, że do teraz ten kierunek jest wybierany przez uczniów, ponieważ jesteśmy szkołą z tradycjami w edukacji rolniczej.
U nas możesz rozwijać swoje pasje. Nie tylko wzbogacisz swoją wiedzę z produkcji roślinnej, zwierzęcej i mechanizacji, ale też masz możliwość zdobyć prawo jazdy kategorii T, ukończyć kurs obsługi kombajnu i sieczkarni samobieżnej, kurs na wózki widłowe i kurs na opryskiwacze.
Nasi uczniowie uczestniczą w szkoleniach branżowych, biorą udział w olimpiadach i konkursach: między innymi w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych, Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
Nasza wspaniała i doświadczona kadra w składzie: pani Beata Zakrzewska, pan Piotr Manturo i pan Ryszard Rogiński zadba o Twój rozwój i zawsze będzie Cię wspierać. Z nami nauczysz się obsługi i naprawy sprzętu technologicznego w gospodarstwie rolnym; prac ślusarskich i stolarskich; uzyskasz przygotowanie w zakresie mechanizacji rolnictwa; dokonywać wyboru rodzaju produkcji z uwzględnieniem różnych czynników zewnętrznych; projektować oraz zakładać pola hodowlane z zachowaniem niezbędnej izolacji gatunkowej i odmianowej; organizować, nadzorować i wykonywać prace związane z uprawą roli, nawożeniem, siewem, sadzeniem, pielęgnowaniem i zbiorem roślin oraz przygotowaniem plonów do sprzedaży; rozpoznawać objawy chorobowe u zwierząt gospodarskich… I co najważniejsze w trakcie 5 lat nauki zdobędziesz kwalifikacje: Prowadzenie produkcji rolniczej i Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej.
Po naszej szkole możesz poprowadzić własną działalność lub podjąć pracę w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych. Instytucje i urzędy obsługujące rolnictwo też potrzebują kadry wykwalifikowanej, pamiętaj o tym!
Oprócz nauki, nasi uczniowie odbywają zajęcia praktyczne także poza szkołą w dużych gospodarstwach, gdzie mogą zaznajomić się z nowoczesnymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami w gospodarstwie. Szkoła współpracuje również z CENNASEM, gdzie jest odbywania praktyk.
Nasi uczniowie corocznie jeżdżą do Bednar, gdzie odbywa się Międzynarodowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Wystawa jest największą wystawą maszyn rolniczych w Polsce i jedną z największych tego typu wystaw w Europie.
Jeśli interesujesz się uprawą i hodowlą, chcesz prowadzić nowoczesne, prężnie rozwijające się gospodarstwo rolne lub agroturystyczne to ten kierunek jest dla Ciebie!!!
Aneta Krasińska