W dniach 17-22 września uczniowie naszej szkoły - Małgorzata Walicka i Adam Zaborowski z klasy III TRH - brali udział w kolejnej edycji projektu edukacyjnego "Śladami Bohaterów".
Motyw przewodni tegorocznej edycji nosił tytuł "Szlakiem walk o Niepodległą".
Uczniowie zwiedzali dawne polskie Kresy Wschodnie. Podążali ścieżkami życia tak wybitnych Polaków jak : Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz czy Eliza Orzeszkowa.
Oto ogólny zarys tematyczny tego co zwiedzali i czego udało im się dowiedzieć.
Uczniowie:
- oddali hołd poległym żołnierzom AK w bitwie pod Krawczunami,
- zapalili znicze na grobach polskich żołnierzy walczących o niepodległość w latach 1918-1920, w czasie kampanii wrześniowej 1939 oraz operacji "Ostra Brama" 1944,
- poznali problematykę stosunków polsko - litewskich w latach 1918-1922
- odwiedzili wileńską Rossę,
- odwiedzili stację kolejową w Bezdanach (miejsce, w którym Józef Piłsudski wraz z członkami Organizacji Bojowej PPS przeprowadził udany zamach na pociąg przewożący pieniądze z podatków, zebranych przez carskie władze z ziem polskich zaboru rosyjskiego, pieniądze te wykorzystano na działalność niepodległościową),
- odwiedzili Zułów (miejsce urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego),
- spotkali się z Polakami w Dyneburgu, poznali historię walk polskich legionistów o Dyneburg,
- odwiedzili cmentarz w Ławkiesach na Łotwie, na którym znajdują się groby żołnierzy 1 Pułku Piechoty Legionów, poległych we wrześniu 1919 (w czasie tzw. Kampanii Łatgalskiej wojsko polskie dowodzone przez gen. Edwarda Rydza Śmigłego wyzwoliło terytorium Łatgalii z rąk bolszewików).
Bardzo interesujące są refleksje uczniów, czytaj więcej...
Adam Zaborowski
Podczas tego kilkudniowego wyjazdu odwiedziliśmy bardzo wiele miejsc m.in. Zułów, czyli miejscowość, w której 05.12.1867 roku urodził się Józef Piłsudski oraz pobliski kościół, w którym to został ochrzczony. Zwiedzaliśmy także Twierdzę Brzeską. Budzi ona do dziś podziw swoimi rozmiarami oraz techniką budowy. Na naszej trasie znalazła się także miejscowość Kosów Poleski - miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki. Obecnie znajduje się tam muzeum wraz z jego pomnikiem. Największe wrażenie wywarł na mnie memoriał upamiętniający pacyfikacje 618 wsi polskich, dokonaną przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jest to bardzo rozległy teren. Znajdują się tam dwa dzwony, które mają charakter symboliczny, ponieważ biją co 30 sekund, przypominając o śmierć każdej kolejnej ofiary pacyfikacji. Wyjazd był bardzo udany, zobaczyłem wiele ciekawych miejsc, poznałem historię z nimi związane oraz „przeszedłem” drogę od zaborów do odzyskania niepodległości.
Małgorzata Walicka
Podczas tygodnia spędzonego na wschodzie wędrując śladami bohaterów niepodległościowych odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z uczestnikami bitw, poznaliśmy bliżej ich życiorys, a także nasza wiedza poszerzyła się o dotąd nieznane fakty. Podczas pobytu w Wilnie odwiedziliśmy celę Gustawa-Konrada, a z kolei na Białorusi mieliśmy okazję ujrzeć kilkunastometrową rzeźbę wieszcza narodowego - Adama Mickiewicza. Przyjrzeliśmy się również bliżej miejscu, w którym kiedyś stał dom rodzinny Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie obecnie ku pamięci rośnie wielki dąb . Uczestniczyliśmy także we Mszy Świętej odprawianej przez ks. Adama Szota, w kościele, w którym został ochrzczony Józef Piłsudski. Z dumą mogę przyznać, że symbol pamięci o polskich żołnierzach, którzy zginęli na Łotwie robi niesamowite wrażenie. Trzynastometrowy krzyż upamiętniający 250 ofiar bitwy styczniowej 1920 roku w Dynenbugru stanowi dla mieszkańców tamtejszego państwa ważny element. To spod tego właśnie krzyża Łotysze rozpoczynają wszystkie ważne rocznice upamiętniając je wielką paradą. Muszę przyznać, że ten wyjazd dostarczył wiedzy nie tylko pod względem historycznym, ale również geograficznym i kulturowym.