Warsztaty cukiernicze uczniów i staże zawodowe nauczycieli w ramach projektu
Początek ferii zimowych 6. uczniów Technikum żywienia spędziło na warsztatach cukierniczych w PSS Społem w Białymstoku, a ich opiekunka p. Agata Choynowska na stażu zawodowym w restauracji Pawilon Towarzyski.
Młodzi adepci sztuki kulinarnej przez 5 dni przygotowywali między innym: ciasta, ciasteczka, pączki, faworki, makówki, pizzerinki, rogale świętomarcińskie, drożdżówki… Pracę w tak dużym zakładzie uczniowie określili jako „mocno schematyczną”, ponieważ jednorazowo przygotowuje się tam pączki z 70 kg ciasta😲. Większość pracy wykonują maszyny – olbrzymie miesiarki, wałkownice, zwijacze, krajalnice; jednak sporo jest też pracy manualnej – chociażby przy formowaniu paczków, czy przygotowaniu jaj (wybijaniu i dzieleniu) do wypieków w ilości… kilku tysięcy💪💪. Wszyscy zgodnie – długo i z uśmiechem – będziemy wspominać ten czas, spędzony na ciężkiej i ciekawej pracy😉. Dziękujemy pracownikom ciastkarni PSS Społem za cenne doświadczenie! Dziękujemy również p. Ewelinie Jagłowskiej, która towarzyszyła nam podczas wyjazdu z grupą techników budownictwa – za fenomenalną wycieczkę architektoniczno-budowlaną po Białymstoku😉❤. Czas wolny spędzaliśmy aktywnie i w dobrej atmosferze, odkrywając przy okazji na nowo – stare, znane miejscówki😎.
Staż zawodowy p. Agaty Choynowskiej w Pawilonie Towarzyskim upłynął równie ciekawie, jednak zdecydowanie za szybko… Nasza nauczycielka miała okazję uczyć się od najlepszych – w restauracji poznała świetny zespół kucharzy na czele ze znakomitym Szefem Kuchni Bartoszem Łukaszewiczem👨🍳.
„Poznałam tajniki najlepszego chleba na zakwasie, brałam udział w przygotowywaniu towarzyskich śniadań, uczyłam się sporządzać elementy dań lunchowych oraz dań z karty zimowej. Przyglądałam się pracy kucharzy przy wydawaniu dań oraz składałam dania pod okiem Szefa Kuchni. To był cenny czas, zarówno pod względem zawodowym jak również towarzyskim – poznałam wspaniałych ludzi i nawiązałam ciekawe kontakty zawodowe dla szkoły. Dziękuję całej ekipie oraz właścicielom restauracji”.
Na staż zawodowy do Pensjonat & Spa RAJ wybrała się p. Beata Urbańska. W czasie stażu zajmowała się przede wszystkim organizacją usług gastronomicznych i zgłębiała tajniki rozliczania działalności gastronomicznej, ale też przygotowywała bufet śniadaniowy dla gości hotelowych, sporządzała potrawy z karty oraz potrawy na imprezy okolicznościowe.
Dziękujemy Panu Michałowi Średzińskiemu – koordynatorowi projektu, za organizację wszystkich działań i wsparcie w czasie ich realizacji. Czekamy z niecierpliwością na kolejne aktywności zawodowe z projektu🙂.
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Zawodowiec – dobry fachowiec”
Oświadczenie uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na udział w projekcie
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na udostępnienie wizerunku w trakcie udziału w projektu
Pracownia komunikacji w języku obcym oddana do użytku
Zespół Szkół im. Księdza Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie zakończył jeden z etapów projektu, pn. „Nowa ranga kształcenia w powiecie grajewskim”. Wyposażenie do pracowni komunikacji w języku obcym dla zawodu technik budownictwa dostarczyła firma Nordeweco Sp. z o.o., ul. Henryka Wieniawskiego 21, 71 – 130 Szczecin. Uczniowie będą mieli możliwość korzystania z nowoczesnej multimedialnej pracowni językowej. Koszt inwestycji wyniósł 47 146,00 zł brutto.
Szanowni Rodzice, Szanowni Uczniowie,
Z dniem 1.09.2021 r. rozpoczynamy rekrutację do projektu pn. „Nowa ranga kształcenia zawodowego w powiecie grajewskim”.
W projekcie weźmie udział 40 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych (20 U.) oraz technikum budownictwa (20 U.) oraz 4 nauczycieli z Zespołu Szkół im. Ks. Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie.
Proponowane szkolenia zostaną sfinalizowane certyfikacją ogólnopolską i obejmą:
Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia: 20 U, 2N.
Montowanie stolarki budowlanej: 10 U.
Projektowanie witryn internetowych: 10 U, 2 N.
Projektowanie grafiki komputerowej: 2N
Prawo Jazdy kat. B: 15 U.
Stypendium w wysokości 1000 zł x 10 m-cy (średnia powyżej 4,01): 10U.
Zajęcia wyrównawczo-rozwojowe z matematyki oraz języka obcego: 32 U – 4×8 U. (w wymiarze średnio 47,5 godzin na grupę w konfiguracjach w zależności od potrzeb)
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie:
Beneficjenci pragnący wziąć udział w projekcie dokumentację rekrutacyjną otrzymają w sekretariacie szkoły lub pobiorą ze strony internetowej projektu:
https://projekty.syntea.pl/nowa-ranga-ksztalcenia-zawodowego-w-powiecie-grajewskim/ .
Termin składania wniosków: 17 września 2021 r. UWAGA! Rekrutacja przedłużona do 15 października 2021 r.
Informacja o przystąpieniu szkoły do realizacji projektu partnerskiego: