Erasmus + „Closer to Nature”
W dniach 24-30 czerwca 2024 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie, odbyła się wymiana międzynarodowa organizowana przez Podlaską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku pn. „Closer to Nature”, w której wzięło udział siedmiu uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia w Wojewodzinie będących uczestnikami Hufca Pracy w Grajewie. Oprócz reprezentacji z Polski w wydarzeniu wzięli udział młodzi ludzie z Rumunii, Węgier i Łotwy, w wieku od 15 do 18 lat.
Program wymiany miał na celu nie tylko integrację młodzieży z różnych krajów, ale przede wszystkim podniesienie świadomości ekologicznej oraz promowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Uczestnicy mieli okazję wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie dbania o środowisko w codziennym życiu, recyklingu oraz ponownego wykorzystania materiałów odpadowych.
Młodzież brała udział w różnorodnych warsztatach mających na celu rozwijanie ich umiejętności oraz zainteresowań związanych ze zdrowym trybem życia. Podczas warsztatów plastycznych, uczestnicy tworzyli prace z materiałów odpadowych, które następnie były prezentowane na wystawie plenerowej promującej ekologię i zrównoważony rozwój. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne, gdzie wykorzystywano zioła z przygotowanego przez siebie ogródka zielarskiego.
Nie zabrakło także aktywności na świeżym powietrzu. Spływ kajakowy połączony z akcją sprzątania rzeki oraz poznawanie naturalnego środowiska Puszczy Knyszyńskiej pozwoliły uczestnikom na bezpośredni kontakt z przyrodą oraz uwrażliwienie na jej piękno i konieczność ochrony.
Wieczory międzykulturowe, gry miejskie oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne stanowiły doskonałą okazję do integracji i nawiązywania nowych przyjaźni. Dzięki współpracy młodzież miała okazję nie tylko do wspólnej zabawy, ale także do osiągnięcia wspólnych celów, co wzmacniało ich poczucie własnej wartości, pewność siebie oraz poczucie sprawczości.
Wymiana w Wasilkowie była nie tylko okazją do nauki i rozwijania umiejętności, ale także do promowania tolerancji i szacunku wobec innych narodów i kultur. Poznanie różnorodności kulturowej partnerów z Rumunii, Węgier i Łotwy przyczyniło się do lepszego zrozumienia i akceptacji.
Autor artykułu: Magdalena Laska – starszy wychowawca HP w Grajewie
Autorzy zdjęć: Magdalena Laska – starszy wychowawca HP w Grajewie, Żaneta Kisiel – Specjalista ds. projektów Podlaska Wojewódzka Komenda OHP