Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pierwsza w tym roku szkolnym wycieczka edukacyjna została zorganizowana dla techników budownictwa i żywienia z klasy pierwszej. Obiekty, które odwiedzili uczniowie to „Silikaty" Białystok oraz Zakład Przetwórstwa Gastronomicznego „Garmażeria Staropolska" Lech Zwolan w Kleosinie.
Przyszli technicy budownictwa obserwowali proces technologiczny produkcji silikatów, które są materiałem budowlanym o unikalnych właściwościach fizyczno - chemicznych, zdrowotnych i ekologicznych. Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów, wyróżnia go trwałość, dobre właściwości konstrukcyjne i niska cena. Ponadto mają właściwości paroprzepuszczalne, a ich trwałość zwiększa się z upływem czasu.
Żywieniowcy natomiast, obserwowali przebieg produkcji wyrobów wędliniarskich i garmażeryjnych oraz funkcjonowanie HACCP - systemu mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności. Firma "Garmażeria Staropolska" Lech Zwolan w Kleosinie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych podlaskich marek. Od lat zachwyca smacznymi wyrobami wędlin i wędzonek , których produkcja oparta jest na dawnych recepturach.
Obiekty, do których organizowane są edukacyjne wyjazdy są starannie wybierane przez nauczycieli zawodu; uczniowie mają możliwość zaobserwować w tych miejscach, w jaki sposób wiedza przekłada się na praktyczne jej zastosowanie i ważne jest to, aby były to bardzo nowoczesne rozwiązania. W takich miejsca uczniowie umacniają też swoją motywację do nauki w wybranym zawodzie – obserwują różnorodne kierunki rozwoju zawodowego.

Zdzisława Choynowska