Wojewodzin 52
19- 200 Grajewo
tel./fax. 86-272-22-31
INTERNAT - tel. 0-86 272-31-80 (w dni robocze)
szukaj na stronie:

Zespół Szkół w Wojewodzinie

Zapraszamy w nasze progi...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
 • Technik Architektury Krajobrazu

  Technik Architektury Krajobrazu

 • Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej

  Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej - Nowość

 • Technik Hotelarstwa

  Technik Hotelarstwa

 • Technik Weterynarii

  Technik Weterynarii - Nowość

 • Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych

  Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych

 • Technik Budownictwa

  Technik Budownictwa

 • Technik Rolnik

  Technik Rolnik

 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa

  Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach 18-22.09.2017 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w cyklicznym wyjeździe edukacyjnym, organizowanym przez IPN, przy współpracy Zarządu Powiatu Grajewskiego pod hasłem „Śladami bohaterów - byłem w Katyniu”.
W tegorocznej edycji projektu ZS w Wojewodzinie reprezentowali Adam Chaustowski (kl. II TŻB) i Damian Komosiński (kl. III TRH).
Szlak wycieczki wiódł przez Czechy i Austrię do Włoch. We Włoszech uczniowie zwiedzili bazylikę Św. Antoniego w Padwie, klasztor i cmentarz wojenny na Monte Cassino, Forum Romanum, bazylikę Św. Piotra i Pawła w Rzymie, sanktuarium i cmentarz wojenny w Loreto.
Motywem przewodnim wyjazdu było poznanie losów żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Uczniowie mogli odwiedzić polskie cmentarze wojenne i złożyć hołd bohaterom.
Po raz kolejny sprawdziła się teza, że historia poznawana bezpośrednio na miejscu, gdzie działy się wydarzenia, ma znacznie większą siłę przekazu.
Z rozmowy z uczniami, odbytej po ich powrocie wynika, iż największe wrażenie wywarł na nich pobyt na Monte Cassino.
Przypomnijmy, że zdobycie w dniu 18.05.1944 r. klasztoru na Monte Cassino przez żołnierzy II Korpusu Polskiego otworzyło aliantom drogę na Rzym. Straty poniesione w walce i przełomowe znaczenie bitwy w ogólnym planie działań, pozwala na porównanie jej z bitwą pod Stalingradem. Walka naszych żołnierzy pod Monte Cassino jest argumentem na to, iż w czasie II wojny światowej „Polska od pierwszego do ostatniego dnia walczy o sprawę nie tylko swojej wolności, ale także i o sprawę przyszłości Europy i świata” (Jan Paweł II).
A oto co mówią sami uczniowie:
„Zwiedziliśmy wiele ważnych miejsc związanych z naszą polską historią. Będąc w tych miejscach mogliśmy w pełni zrozumieć jak wielka jest cena wolności. Na polskim cmentarzu na Monte Cassino przekonaliśmy się jak wielu młodych ludzi poświęciło swoje życie, abyśmy my teraz mogli cieszyć się wolnością i pokojem. Za to podziękowaliśmy im modląc się i składając symboliczne znicze na ich grobach” (Damian Komosiński).

"Wyjazd do Włoch szlakiem II Korpusu Polskiego dostarczył mi niezapomnianych przeżyć patriotycznych i religijnych. Mogłem też poszerzyć swoją wiedzę historyczną dzięki interesującym wykładom naukowców z IPN-u. Dowiedziałem się kim byli, ci tak zajadle walczący pod Monte Cassino polscy żołnierze i ich dowódca gen. Władysław Anders.
To rzesze Polaków, zwykłych ludzi wywiezionych przez sowieckiego okupanta w 1939 r. do obozów, więzień i łagrów "nieludzkiej ziemi". Sam gen. Anders był w latach 1939-1940 więźniem słynnego więzienia NKWD "Łubianka". Zapamiętałem też zabawne opowieści o niedźwiedziu imieniem Wojtek. Miś Wojtek został adaptowany przez żołnierzy, brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Pomagał w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją. W jednostce nadano mu stopień kaprala" (Adam Chałustowski).

Aniela Sypytkowska - opiekun projektu w szkole

spacer

Zaloguj się:

Użytkowników:
20
Artykułów:
336
Odsłon artykułów:
921695

Gościmy:

Odwiedza nas 60 gości oraz 0 użytkowników.