Wojewodzin 52
19- 200 Grajewo
tel./fax. 86-272-22-31
INTERNAT - tel. 0-86 272-31-80 (w dni robocze)
szukaj na stronie:

Zespół Szkół w Wojewodzinie

Zapraszamy w nasze progi...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
 • Technik Architektury Krajobrazu

  Technik Architektury Krajobrazu

 • Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej

  Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej - Nowość

 • Technik Hotelarstwa

  Technik Hotelarstwa

 • Technik Weterynarii

  Technik Weterynarii - Nowość

 • Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych

  Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych

 • Technik Budownictwa

  Technik Budownictwa

 • Technik Rolnik

  Technik Rolnik

 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa

  Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Nasza szkoła bierze udział w programie Stypendia Św. Mikołaja, więc nasi stypendyści korzystają z funduszy Fundacji Świętego Mikołaja. Fundacja wspiera zdolnych uczniów, a my postanowiliśmy wesprzeć Fundację. Wzięliśmy udział w dwóch akcjach charytatywnych: „Oddaj stary telefon Świętemu Mikołajowi” i „Pomaganie przez ubranie”. Wśród naszych uczniów i nauczycieli przeprowadziliśmy zbiórkę telefonów i wysłaliśmy je do siedziby Fundacji. Fundacja przekazuje je firmie recyklingowej, która w zamian daje pieniądze na ich działania na rzecz dzieci. W ten sposób zadbaliśmy o środowisko naturalne i jednocześnie pomogliśmy potrzebującym dzieciom.
Druga akcja charytatywna przebiegła podobnie. Ogłosiliśmy wielką zbiórkę niepotrzebnej, ale dobrej odzieży. Na nasz apel odpowiedzieli nauczyciele i uczniowie. Zebraliśmy naprawdę dużo niezniszczonych, ładnych ubrań. Odzież ta zostanie sprzedana, a pieniądze zasilą ogólne konto Fundacji Świętego Mikołaja. Pomaganie jest proste, więc pomagajmy.

Szkolny koordynator Fundacji Świętego Mikołaja - Wioletta Anna Czaplicka

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Apele o oddawanie krwi pojawiają się regularnie, mimo to wciąż mamy jej za mało. Każdego roku brakuje krwi. I choć idea krwiodawstwa opiera się przede wszystkim na bezinteresowności, to warto pamiętać o tym, że to „nie jest nasz interes”, dopóki nie zabraknie krwi dla nas samych lub dla kogoś z naszych bliskich. W Polsce co piąty obywatel regularnie oddaje krew. W tej grupie znajdują się również nasi uczniowie, którzy po raz drugi w tym roku szkolnym uczestniczyli w akcji krwiodawstwa zorganizowanej 17 kwietnia 2019 przez Szkolne Koło Wolontariatu. Do akcji po przebytych badaniach zakwalifikowało się 13 uczniów, głównie tegorocznych maturzystów oraz pan Piotr Manturo. Łączenie udało się nam zebrać 6,3 litra krwi, która może uratować niejedno życie. Wszystkim, którzy zgłosili swój udział w akcji dziękujemy i zapraszamy na kolejną akcję krwiodawstwa, która odbędzie się w październiku.

Szkolne Koło Wolontariatu


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Konkurs „Gotuj z klasą!” na etapie eliminacji szkolnych spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Widoczne było ich ogromne zaangażowanie, staranność przygotowania dań konkursowych. Poziom uczestników był bardzo wyrównany. Zwycięski zespół w składzie Dominika Akacka i Joanna Bagińska będzie reprezentował naszą szkołę w finale. Cieszę się, że Urząd Marszałkowski kontynuuje stworzony w ubiegłym roku format konkursu, bo dla uczniów jest to bezcenne doświadczenie, a nagrody dają ogromną motywację do dalszej nauki.

Zdzisława Choynowska - Dyrektor szkoły

Laureatki etapu szkolnego, Dominika i Asia:Poniedziałkowe starania wszystkich uczestników zrobiły duże wrażenie na komisji konkursowej. Każdy z uczniów wniósł w to wydarzenie wiele pracy i element zaskoczenia, z czego wynikały wyrównane szanse na zwycięstwo. Do finału może dostać się jednak tylko jeden zespół. Jury konkursowe zdecydowało, że to my będziemy reprezentować naszą szkołę w finale. Już dziś obiecujemy, że postaramy się wypełnić ten zaszczyt jak najlepiej, a nasze koleżanki i kolegów prosimy o trzymanie kciuków.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

9 kwietnia 2019 r. 4 uczennice z klasy II i III BS I, które kształcą się w zawodzie fryzjer, wzięły udział w inicjatywie młodzieżowej zorganizowanej przez Hufiec Pracy w Grajewie. Przedsięwzięcie miało miejsce w Środowiskowym Domu Samopomocy w Grajewie. Przyszłe fryzjerki wykonywały zbiegi fryzjerskie w postaci malowania i strzyżenia włosów dla podopiecznych ŚDS. Możliwość nieodpłatnego skorzystania z usług fryzjerskich spotkała się z dużą aprobatą osób zainteresowanych. Korzyści odniosły również uczennice, które miały okazję zweryfikować poziom swoich dotychczasowych umiejętności zawodowych w trakcie samodzielnej pracy z klientem. Dziewczęta sprostały oczekiwaniom klientów bez pomocy i wskazówek instruktora praktycznej nauki zawodu. Wszystkie osoby korzystające z usług fryzjerskich wyszły zadowolone. Dziewczęta mogą być z siebie dumne. Za zaangażowanie i aktywną społeczną postawę należą im się słowa uznania. W inicjatywie udział wzięły: Ewa Chmielewska, Patrycja Pacewicz, Julia Szukis i Agnieszka Milewska.

Teresa Maciorowska – komendant HP Grajewo

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

29 marca w Urzędzie Miasta w Grajewie odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Zespół Szkół w Wojewodzinie reprezentowało dwoje uczniów: Kamila Grzymała - kl. II TH i Mateusz Dąbrowski - kl. III TR. Konkurs składał się z dwóch części: testu pisemnego (35 pytań) i części ustnej (3 pytania) do której awansowali najlepsi po części pisemnej.
Bardzo dobrze zaprezentował się Mateusz Dąbrowski, który uzyskał najwięcej punktów z testu i praktycznie bezbłędnie odpowiadał na pytania zadawane przez komisję konkursową. Bezapelacyjnie zajął I miejsce.
Mniej doświadczenia i pewności siebie miała Kamila Grzymała, która po odpowiedziach ustnych ostatecznie zajęła IV miejsce.

Serdecznie gratuluję i dziękuję laureatom za przygotowania i udział w konkursie. Oboje otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Nadleśnictwo Rajgród. Mateuszowi życzę powodzenia 25 kwietnia w Białowieży, gdzie będzie reprezentował nasz powiat na eliminacjach wojewódzkich.

Łukasz Choynowski

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Licealiada w siatkówce dziewcząt

30 marca w Zespole Szkół nr 2 w Grajewie odbyła się Licealiada powiatu grajewskiego w siatkówce dziewcząt. W rywalizacji uczestniczyły 4 szkoły z powiatu grajewskiego. Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Zespół Szkół w Wojewodzinie reprezentowały: Barbara Kondratowicz (kapitan), Sofia Dodis, Aleksandra Wnęk, Małgorzata Walicka, Sylwia Chrzanowska, Justyna Włóczko, Aleksandra Rawa, Natalia Gutowska. Dziewczęta po zaciętych meczach zajęły II miejsce.

Czytaj więcej: Osiągnięcia sportowe

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na odrę na terenie województwa podlaskiego, Państwowy Powiatowy lnspektor Sanitarny zachęca wszystkich do zapoznania się z charakterystyką choroby, objawami, zapobieganiem i zwalczaniem przez propagowanie ulotki informacyjne - załącznik w linku.

Odra - ulotka informacyjna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

27 marca w Łomży odbył się Wojewódzki Etap Ogólnopolskiego Konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie″ w kategorii mechanik pojazdów samochodowych. Założeniem przedsięwzięcia było m.in. sprawdzenie wiedzy uczniów przed przystąpieniem do zewnętrznego egzaminu kwalifikacyjnego.
Pod okiem komisji składającej się z instruktorów praktycznej nauki zawodu z Centrum Kształcenia Praktycznego w Łomży, do zmagań stanęli uczestnicy z Hufców Pracy: w Kolnie, Łomży, Zambrowie, Grajewie oraz Augustowie. Grajewski hufiec reprezentował uczeń naszej szkoły Patryk Kozikowski z III klasy ZSZ.
W pierwszej części konkursu należało rozwiązać test jednokrotnego wyboru składający się z 40 pytań obejmujących swoim zakresem wiadomości i umiejętności właściwe dla kwalifikacji w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. Następnie odbyła się część praktyczna, podczas której każdy z uczestników miał do wykonania indywidualne zadanie.
Patryk pokonał wszystkich uczestników z dużą przewagą i co należy podkreślić w części praktycznej zdobył maksymalną ilość punktów. Nasz uczeń pojedzie teraz na konkurs ogólnopolski który w maju odbędzie się w Gołdapi.

Grzegorz Biadun – st. wych. HP Grajewo

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

26 marca 2019 r. 3 uczennice z klasy III i zarazem uczestniczki Hufca Pracy w Grajewie, kończące w tym roku naukę zawodu kucharz, przystąpiły do weryfikacji swoich umiejętności zawodowych. Próbny egzamin zawodowy był hufcowym etapem Ogólnopolskiego Konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie 2019” w kategorii kucharz. Zadaniem uczniów było wykonanie zestawu obiadowego składającego się z kotleta mielonego, kaszy gryczanej z jabłkiem i warzyw zasmażanych. Choć zestaw wydaje się standardowy, a kotlet mielony od dawna jest obecny w naszym jadłospisie, to jego dobre wykonanie wymaga nie małych umiejętności. Ocenie podlegała m.in. gramatura i konsystencja kotleta oraz odpowiednie doprawienie, uformowanie i wypieczenie. Dobrej organizacji pracy wymagało również wydanie na ciepło jednocześnie wszystkich składników zestawu obiadowego. Udział w przedsięwzięciu pozwolił uczestnikom sprawdzić poziom wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności zawodowych przed zbliżającym się egzaminem kwalifikacyjnym. Młodzież poznała procedury obowiązujące podczas zdawania egzaminu, przećwiczyła organizację pracy i przestrzeganie zasad bhp w trakcie samodzielnego wykonywania zadania.
Uczennice realizują praktyczną naukę zawodu u pracodawców. Możliwość przygotowania posiłku w innym miejscu niż dotychczasowy zakład pracy, pozwoliła im zdobyć nowe doświadczenia a wskazówki jakie otrzymali od nauczyciela przedmiotów zawodowych, powinny ułatwić uzyskanie pozytywnych wyników na egzaminach zewnętrznych.

Teresa Maciorowska – komendant HP Grajewo


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Pierwszy Dzień Wiosny 2019 za nami! Miał nową formułę i przyznaję, że wyszło całkiem fajnie; spokojnie, ale z humorem i lekką dawką rywalizacji – naprawdę było miło. Ciało pedagogiczne – poziom wcielania się w rolę okazał się bardzo zróżnicowany; w dużym stopniu zależał od tego, jaki dystans do siebie miały osoby tam występujące. Wszyscy odegrali swoje role bardzo dobrze, ale zdaniem jury najlepiej w rolę wcielił się i wygrał konkurs – Radek Wilczewski z klasy IV technikum, który kreował postać pani Katarzyny Bielińskiej, bo trzeba wiedzieć, że oceniany był nie tylko efekt wizualny, ale też sposób prowadzenia przez nich lekcji.
Drugim punktem programu był konkurs 1 z 10 o tematyce sportowej; rywalizacja była bardzo zacięta, o czym świadczy fakt, że prowadzącemu zabrakło pytań. W końcu rywalizację wygrał zespół z klasy IV TRH w składzie: Ewa Purwin i Patryk Turowski.
No i na końcu, uczniowie pod kierunkiem Pani Moniki Kowalczuk zagrali teatralną miniaturkę – „Rzepkę” w języku rosyjskim. Dla mnie bomba! Myślę, że nikt się nie spodziewał, że oni zrobią to tak teatralnie. Ten krótki występ okazał się tzw. „gwoździem programu”! Gratuluję Pani Monice Kowalczuk, że udało się jej z uczniami wypracować taki efekt.
Był to bardzo udany Pierwszy Dzień Wiosny!
I stwierdza to z zadowoleniem wasza, już prawdziwa dyrektorka – Zdzisława Choynowska

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

LISTA NAUCZYCIELI ZATRUDNIONYCH

W ZESPOLE SZKÓŁ W WOJEWODZINIE

2018/2019

Nazwisko i imię

Stopień awansu nauczyciela

Przedmiot/Stanowisko

Bielińska Katarzyna

dyplomowany

Język polski

Borawska Barbara dyplomowany Język polski

Choynowska Agata

kontraktowy

Biologia

Choynowska Zdzisława

dyplomowany

Dyrektor

Choynowski Łukasz

mianowany

Wychowanie fizyczne

Cichocka Magda kontraktowy Pedagog

Czaplicka Wioletta

mianowany

Kierownik internatu

Groszyk Bożena

dyplomowany

Matematyka

Jagłowska Ewelina

mianowany

Przedmioty zawodowe

Jarosińska Grażyna

mianowany

Bibliotekarz

Kowalczuk Monika

 mianowany

 Język rosyjski

Levchynska Olena

dyplomowany

Język angielski

Manturo Piotr

dyplomowany

Przedmioty zawodowe

Manturo Teresa

dyplomowany

Przedmioty zawodowe

ks. Mieczkowski Robert kontraktowy Religia

Mizińska Barbara

mianowany

Religia

Obuchowska Karolina

kontraktowy

 Przedmioty zawodowe

Ołdakowska Katarzyna

dyplomowany

Przedmioty zawodowe

Rogiński Ryszard

dyplomowany

Wicedyrektor

Ruszczyk Wiesław

dyplomowany

Chemia

Sołtys Anna stażysta Wychowawca internatu

Sypytkowska Aniela

dyplomowany

Historia, WOS

Szymkuć Dorota

dyplomowany

Geografia

Szymkuć Kazimierz dyplomowany Przedmioty zawodowe

Tauber Wiesława

dyplomowany

Język niemiecki

Urbańska Beata

dyplomowany

Przedmioty zawodowe

Wencek Krzysztof

dyplomowany

Wychowanie fizyczne

Zakrzewska Beata

mianowany

Przedmioty zawodowe

Zambrzycka Emilia kontraktowy Język angielski

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Tutaj można odszukać siebie i swoich znajomych ze szkoły.

Gdyby Twoje nazwisko zostało pominięte lub omyłkowo źle wpisane prosimy o wiadomość w zakładce kontakt. Postaramy się jak najszybciej sprostować.

Życzymy powodzenia i okazji do wspomnień. 
Można także przypomnieć sobie swoich nauczycieli w zakładce "kadra nauczycielska w historii szkoły"

W poniższym spisie znajduje się ponad 2800 nazwisk, czyli tylu absolwentów ukończyło różne typy szkół w trybie dziennym - głównie technika i licea. Natomiast w trybie zaocznym zliczyliśmy 647 osób . Do tej rzeszy ludzi należy dodać także absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w liczbie ponad 500 oraz absolwentów studium policealnego w ilości 213 osób.


TRYB DZIENNY

  1969r.
  1970r.
  1971r.
  1972r.
  1973r.
  1974r.
  1975r.
  1976r.
  1977r.
  1978r.
  1979r.
  1980r.
  1981r.
  1982r.
  1983r.
  1984r.
  1985r.
  1986r.
  1987r.
  1988r.
  1989r.
  1990r.
  1991r.
  1992r.
  1993r.
  1994r.
  1995r.
  1996r.
  1997r.
  1998r.
  1999r.
  2000r.
  2001r.
  2002r.
  2003r.
  2004r.
  2005r.
  2006r.
  2007r.
  2008r.
  2009r.
  2010r.
  2011r.
  2012r.
  2013r.
  2014r.
  2015r.
  2016r.
  2017r.
 
 2018r.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Na portalu e-Grajewo ostatnio zamieszczono wiadomość o tym, że Zespołowi Szkół w Wojewodzinie przyznano dofinansowanie na realizację projektu podnoszącego kompetencje zawodowe uczniów. Ktoś w komentarzu napisał bardzo miłe dla mnie – dyrektora tej szkoły - słowa: Najlepsze technikum w powiecie. Zdolna młodzież, która na pewno skorzysta na projekcie.
Rzeczywiście, uczniowie Technikum w Wojewodzinie to młodzi ludzie, którzy są bardzo aktywni w rozwoju zawodowym, ale należy zwrócić uwagę, że wśród nich znajdują się też talenty artystyczne. Co roku w Grajewskim Centrum Kultury odbywają się eliminacje miejskie do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół średnich z Powiatu Grajewskiego i co roku bierze w nim udział kilkoro uczniów z ZS w Wojewodzinie – zawsze z sukcesami. Warto zauważyć, że już od kilku lat w tej szlachetnej rywalizacji uczestniczą tylko 2 szkoły – nasze Technikum i LO w Grajewie (ZS nr 1). W tym roku konkurs odbył się 14 marca, naszą szkołę reprezentowały: Sofia Dodis, Aleksandra Wnęk i Katarzyna Borkowska. Jury zachwyciło się recytacją Sofii Dodis, która zajęła I miejsce w konkursie, a tym samym zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego w Białymstoku. Sukces odniosły też: Ola i Kasia, które zajęły równorzędnie II miejsce. Na osiągnięcia uczniów z Wojewodzina ma wpływ przygotowująca ich do występu, pani Katarzyna Bielińska - nauczyciel języka polskiego. Potrafi dostrzec ukryty talent i sprawić, by zalśnił. Tak, jak w przypadku Sofii Dodis , która jest uczennicą klasy IV technikum; w konkursie bierze udział od początku - od klasy pierwszej i miło było obserwować, jak z każdy rokiem rozwijała swój talent, zajmując coraz wyższe miejsce w konkursie. Podobnie jak pozostali uczestnicy z naszej szkoły zaczynała od całkowicie amatorskiego poziomu, a jako maturzystka zaprezentowała się już bardzo profesjonalnie. Jurorzy podkreślali też znaczący progres Aleksandry Wnęk, co znalazło odzwierciedlenie w skierowanych do niej słowach szczególnego uznania. W konkursie pięknie zadebiutowała Katarzyna Borkowska – uczennica klasy II technikum. Mam nadzieję, że ten sukces będzie początkiem następnych.
Gratuluję Zosi, Oli i Kasi i dziękuję pani Katarzynie Bielińskiej.

Zdzisława Choynowska- dyrektor ZS w Wojewodzinie


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniu 12 marca 2019r. uczennice klasy III BS I kończące naukę zawodu fryzjer wzięły udział w konkursie wiedzy i umiejętności zawodowych. Jest to pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu dla uczestników OHP „Najsprawniejszy w zawodzie 2019”. Konkurs pozwolił ocenić poziom przygotowania młodzieży do egzaminu kwalifikacyjnego i zachęcił do uzupełnienia ewentualnych braków wiedzy zawodowej. Część praktyczna obejmowała wykonanie fryzury wpisującej się w hasło „W krainie baśni”. Uczennice wykazały się dużą kreatywnością. Każda fryzura wykonana przez przyszłe fryzjerki była niepowtarzalna. W ocenie zadań praktycznych  fachową pomocą służyła pani Anna Mydlińska – mistrz w zawodzie fryzjer, która posiada uprawnienia do pełnienia funkcji członka komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych przeprowadzających egzaminy czeladnicze i mistrzowskie i od wielu lat kształci uczniów w swoim zakładzie fryzjerskim. Wszystkie uczestniczki I etapu konkursu otrzymały upominki a uczennice Patrycja Pacewicz i Julia Szukis, które zdobyły największą liczbę punktów z części teoretycznej i zadania praktycznego, będą reprezentować Hufiec Pracy w Grajewie w II etapie organizowanym przez Podlaską Wojewódzką Komendę OHP w Białymstoku. Mamy nadzieję, że nasze uczennice dotrą do etapu centralnego, który będzie realizowany w maju w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Pasłęku.

Teresa Maciorowska – komendant HP Grajewo


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dzień Kobiet to święto, które próbowano już wymazać z kalendarza ze względu na peerelowskie korzenie, feministki również go nie uznają, ale…… proszę tylko rozejrzeć się dzisiaj w około; tyle uśmiechów, kwiatów, miłych słów utwierdzających mnie w przekonaniu, że warto utrzymywać tradycję tego święta chociażby jako okazję do wyrażania pozytywnych emocji.
Wiele pozytywnych emocji przekazali nam dzisiaj uczniowie klasy I Technikum; w zabawny, ale wysoce kulturalny sposób docenili swoje koleżanki oraz podkreślili z humorem charakterystyczne zachowania Pań, z którymi mają zajęcia. Był to bardzo udany występ uczniów, z których wychowawczyni p. Teresa Manturo może być dumna.

Przy okazji święta miłym akcentem było również wręczenie dwóch nagród uczennicom klasy 2TH (Grzymała Kamila i Chrzanowska Sylwia), które uzyskały najwyższy progres średnich ocen.

Zdzisława Choynowska

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Nabór na rok szkolny 2019/20 rozpoczęty

Kandydatów do naszych szkół: Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia uprzejmie informujemy, że ustaliliśmy terminarz postępowania rekrutacyjnego. Prosimy o wykonywanie kolejnych kroków wg instrukcji, usprawni to naszą pracę przy rekrutacji.
Formularz podania (wniosku) można pobrać poniżej, ale też są dostępne gotowe druki w sekretariatach waszych szkół (dostarczyliśmy je dzisiaj).

Serdecznie zapraszamy codziennie w godzinach od 7.00 do 15.00.

Zarządzenie nr 6/2019 w sprawie rekrutacji - Adobe Reader *.pdf

Załącznik do zarządzenia nr 6/2019 z terminami przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego - Adobe Reader *.pdf

Podanie do pobrania - Adobe Reader *.pdf

Ulotka informacyjna - Adobe Reader *.pdf

KONTAKT:

Tel. 86-272-22-31
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona szkoły: www.zs.wojewodzin.pl

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Nabór na rok szkolny 2019/20 rozpoczęty

Kandydatów do naszych szkół: Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia uprzejmie informujemy, że ustaliliśmy terminarz postępowania rekrutacyjnego. Prosimy o wykonywanie kolejnych kroków wg instrukcji, usprawni to naszą pracę przy rekrutacji.
Formularz podania (wniosku) można pobrać poniżej, ale też są dostępne gotowe druki w sekretariatach waszych szkół (dostarczyliśmy je dzisiaj).

Serdecznie zapraszamy codziennie w godzinach od 7.00 do 15.00.

Zarządzenie nr 7/2019 w sprawie rekrutacji - Adobe Reader *.pdf

Załącznik do zarządzenia nr 7/2019 z terminami przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego - Adobe Reader *.pdf

Podanie do pobrania - Adobe Reader *.pdf

Ulotka informacyjna - Adobe Reader *.pdf

KONTAKT:

Tel. 86-272-22-31
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona szkoły: www.zs.wojewodzin.pl

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dnia 26.02.2019 r. w naszej szkole odbyło się już drugie spotkanie kulinarne w ramach II edycji projektu edukacyjnego „Kreatywne warsztaty lodowe z Schöller Ice Cream”. Głównym celem warsztatów jest rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów naszej szkoły w zakresie komponowania deserów lodowych. Najbardziej kreatywni uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w Targach Expo Sweet w Warszawie lub Sweet Targach w Katowicach jak również wygrać nagrodę pieniężną 1000 zł. Pod czujnym okiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu: B. Urbańskiej oraz A. Choynowskiej systematycznie odbywają się spotkania, w których uczniowie wykazują się kreatywnością oraz zaangażowaniem podczas odbywających się zajęć.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

OFERTA EDUKACYJNA 2019/2020

Szkoły dla absolwentów gimnazjum:

TECHNIKUM

Nauka trwa 4 lata. Absolwenci po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskują tytuł technika danej specjalności.

 

schemat-technikum

 

Branżowa Szkoła I Stopnia (wielozawodowa):  Nauka trwa 3 lata. Praktyczna nauka zawodu realizowana jest w zakładach pracy. Absolwenci mogą kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia lub LO dla dorosłych.

30 zawodow

Kształcimy w zawodach: piekarz, cukiernik, kucharz, sprzedawca, fryzjer, ogrodnik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, stolarz, ślusarz, monter operator pojazdów rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, przetwórca mięsa, betoniarz-zbrojarz, elektromechanik, rolnik, elektronik, kamieniarz, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych.

Warunki przyjęcia do szkoły:

O przyjęciu do szkoły decydować będzie suma punktów uzyskanych za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum, egzaminie gimnazjalnym oraz inne szczególne osiągnięcia.

Wymagane dokumenty:

 1. dwie fotografie,
 2. podanie o przyjęcie do wybranego typu szkoły,
 3. kopia świadectwa ukończenia gimnazjum,
 4. zaświadczenie OKE,
 5. zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki w danym kierunku kształcenia

Gimnazjalisto !

Proponujemy Tobie udział w:

 • w kursie umożliwiającym zdobycie prawa jazdy,
 • w praktykach zagranicznych,
 • w konkursach i olimpiadach przedmiotowych (uzyskanie wysokiej lokaty zapewnia indeks wyższej uczelni),
 • w zajęciach pozalekcyjnych (sportowych, teatralnych, komputerowych, plastycznych, tanecznych).

Do Twojej dyspozycji oddajemy:

 • internat (obecny koszt pełnego dziennego wyżywienia – 9,30 zł.),
 • 2 pracownie komputerowe, stały dostęp do Internetu,
 • bibliotekę z czytelnią multimedialną
 • dużą salę gimnastyczną i siłownię,
 • boiska do piłki nożnej, siatkówki oraz korty tenisowe.

 

Do pbrania:

Podanie o przyjęcie do klasy pierwszej

Ulotka informacyjna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

OFERTA EDUKACYJNA 2019/2020

Dla absolwentów szkoły podstawowej:

TECHNIKUM

Nauka trwa 5 lat. Absolwenci po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskują tytuł technika danej specjalności.

schemat-technikum

Branżowa Szkoła I Stopnia (wielozawodowa):  Nauka trwa 3 lata. Praktyczna nauka zawodu realizowana jest w zakładach pracy. Absolwenci mogą kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia lub LO dla dorosłych.

30 zawodow

Kształcimy w zawodach: piekarz, cukiernik, kucharz, sprzedawca, fryzjer, ogrodnik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, stolarz, ślusarz, monter operator pojazdów rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, przetwórca mięsa, betoniarz-zbrojarz, elektromechanik, rolnik, elektronik, kamieniarz, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych.

Warunki przyjęcia do szkoły:

O przyjęciu do szkoły decydować będzie suma punktów uzyskanych za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum, egzaminie gimnazjalnym oraz inne szczególne osiągnięcia.

Wymagane dokumenty:

 1. dwie fotografie,
 2. podanie o przyjęcie do wybranego typu szkoły,
 3. kopia świadectwa ukończenia gimnazjum,
 4. zaświadczenie OKE,
 5. zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki w danym kierunku kształcenia

Absolwencie !

Proponujemy Tobie udział w:

 • w kursie umożliwiającym zdobycie prawa jazdy,
 • w praktykach zagranicznych,
 • w konkursach i olimpiadach przedmiotowych (uzyskanie wysokiej lokaty zapewnia indeks wyższej uczelni),
 • w zajęciach pozalekcyjnych (sportowych, teatralnych, komputerowych, plastycznych, tanecznych).

Do Twojej dyspozycji oddajemy:

 • internat (obecny koszt pełnego dziennego wyżywienia – 9,30 zł.),
 • 2 pracownie komputerowe, stały dostęp do Internetu,
 • bibliotekę z czytelnią multimedialną
 • dużą salę gimnastyczną i siłownię,
 • boiska do piłki nożnej, siatkówki oraz korty tenisowe.

Do pbrania:

Podanie o przyjęcie do klasy pierwszej

Ulotka informacyjna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dnia 25.02.2019 r. jak corocznie szusowaliśmy na stoku narciarskim w Okrągłym, a wszystko to dzięki panu Piotrowi Manturo, który nie stracił wiary, że śnieg na stoku jeszcze się utrzyma i zorganizował wycieczkę dla chętnych uczniów Naszej szkoły. Wiosenna aura z temperaturą na plusie sprzyjała zjazdom. Wielu z nas przypomniało sobie jazdę na nartach lub desce i doskonaliło umiejętności, a niektórzy założyli narty po raz pierwszy. Po ponad trzech godzinach pobytu na stoku, mimo zmęczenia wszyscy byli zadowoleni i zgodnie twierdzili, że było fajnie… i piszą się na wyjazd w przyszłym roku.

Ryszard Rogiński


Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Zajęcia językowe przygotowujące do staży w Pradze

Zakończył się cykl zajęć z języka angielskiego w ramach przygotowania do odbywania staży w Pradze. Uczniowie klasy III Technikum uczący się w zawodach: technik hotelarstwa, budownictwa oraz żywienia i usług gastronomicznych pogłębiali swoją znajomość branżowego języka związanego z hotelarstwem i gastronomią i budownictwem.

Lista uczniów zakwalifikowanych do udziału w projekcie

Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej

Powołanie Komisji Rekrutacyjnej do projektu "Eurotechnik"

Regulamin rekrutacji uczestników i uczestnictwa w stażach realizowanych w ramach projektu "Eurotechnik"

Opis projektu

Informacja o wyborze oferty z uzasadnieniem

Protokół udzielenia zamówienia na transport Wojewodzin-Wilno-Wojewodzin

Staże zrealizowane

W dniach od 7 do 25 maja 2018 roku uczniowie realizowali staże zagraniczne w Wilnie w ramach projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Miejsca odbywania staży zostały starannie dobrane, są to renomowane obiekty hotelowe i gastronomiczne w Wilnie:
1. Ecotel, Slucko str. 8, Vilnius LT-09312, Lithuania
2. Restaurant “Rib Room”, Šeimyniškių st. 1, Vilnius, Lithuania
3. Radisson Blu Hotel Lietuva, Vilnius. Konstitucijos pr. 20, LT-09308, Vilnius, Lithuania
4. Karolina Park Hotel, Sausio 13-osios g. 2, LT-04343, Vilnius, Lithuania
5. Charlie Pizza (PC “VCUP”), Upės g. 9, Vilnius, Lithuania
6. La Crepe Restaurant, Gedimino pr. 13, Vilnius, Lithuania
7. Ratonda Centrum Hotels, A. Rotundo 1,LT-01110, Vilnius, Lithuania
8. Katpėdėlė Restaurant (shopping mall MADA)

Zajęcia pedagogiczne

W dniu 16.03.2018 r. odbyły się zajęcia pedagogiczne w ramach przygotowania do staży. Uczestnicy projektu pogłębiali swoje umiejętności komunikacji interpersonalnej, ćwiczyli właściwe zachowanie się i rozwiązywanie sytuacji trudnych; motywowali się do osiągnięcia celu – jak najlepszego wykorzystania czasu stażu do zdobycia umiejętności zawodowych. Zajęcia prowadziła p. Wioletta Czaplicka pełniąca funkcję doradcy zawodowego  w szkole.

Zajęcia językowe przygotowujące do staży w Wilnie

Zakończył się cykl zajęć z języka angielskiego w ramach przygotowania do odbywania staży w Wilnie w maju 2018 r. Uczniowie klasy III Technikum uczący się w zawodach: technik hotelarstwa i żywienia i usług gastronomicznych pogłębiali swoją znajomość branżowego języka związanego z hotelarstwem i gastronomią.

Spotkanie z przygotowania kulturowego do zagranicznych staży w Wilnie

W dniu 18.12.2017r. odbyło się spotkanie z uczestnikami projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” w ramach przygotowania kulturowego.
W związku z tym, że staże uczniowie odbędą w ośrodkach gastronomiczno-hotelarskich na Litwie jest to działanie szczególnie ważne, aby uczniowie mogli łatwiej odnaleźć się w nowych dla nich warunkach pracy i nauki.

Projekt zagranicznych staży realizowany jest ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Podczas spotkania przedstawione zostały przez Partnera zagranicznego projektu - Global Ideas:
- informacje o Litwie i Wilnie;
- specyfice regionu oraz jego kulturze, zwyczajach, języku;
- przedstawione zostały przez partnera zagranicznego propozycje miejsc staży w Wilnie;
- przedstawione została oferta kulturowa uczestnikom staży z której mogą skorzystać podczas czasu wolnego;
- przeprowadzono rozmowy indywidualne z każdym z uczestników projektu mające na celu lepsze dopasowanie kompetencji możliwości uczniów z oczekiwaniami i potrzebami przedsiębiorców na Litwie.

Spotkanie informacyjne przygotowujące do staży zagranicznych w Wilnie

W dniu 05.12.2017r. odbyło się spotkanie informacyjne z uczestnikami projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” realizowanego przez Zespół Szkół w Wojewodzinie, ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Podczas spotkania przedstawione zostały przez kadrę zarządzającą projektem:
- główne cele i założenia projektu;
- sprawy organizacyjne związane z realizacją staży zagranicą;
- doświadczenia poprzedniej grupy z pobytu na stażach w Wilnie;
- przedstawiono partnera zagranicznego oraz propozycje miejsc stażu w Wilnie.


Lista uczniów zakwalifikowanych do udziału w projekcie

Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej

Powolanie Komisji Rekrutacyjnej

Rekrutacja do II części projektu rozpoczęta!

Rozpoczęła się rekrutacja uczestników do udziału w drugiej części projektu realizowanego przez Zespół Szkół im. ks. Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Celem projektu jest:
- podniesienie poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności praktycznych,
- podniesienie innowacyjności i internacjonalizacji Zespołu Szkół w Wojewodzinie. Projektem są objęci uczniowie Technikum kształcący się w zawodach: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Realizacja projektu rozłożona jest na dwa kolejne lata szkolne; w maju ubiegłego roku staże odbywała pierwsza, 20- osobowa grupa uczniów.
W maju 2018 r. na takie staże wyjadą wyłonieni podczas rekrutacji, uczniowie obecnej klasy trzeciej Technikum.
Korzyści jakie odniosą uczniowie realizujący zagraniczne staże to:
- każdy uczestnik otrzyma oficjalny dokument EuropassMobility, wystawiony zgodnie z międzynarodowymi wymogami – w formie dwujęzycznej (polski i angielski). EuropassMobility potwierdzający realizację Europejskiej Ścieżki Kształcenia Zawodowego, stanowiący doskonały dowód zdobytych umiejętności praktycznych i językowych. Dwujęzyczna forma dokumentu pozwoli stażystom w skutecznym poszukiwaniu pracy nie tylko na rynku lokalnym (podlaskim) ale również i poza granicami Polski. Dokument ten umożliwi każdemu uczniowi, jako obywatelowi Europy lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych.
- rozwinięcie umiejętności posługiwania się branżowym językiem angielskim w kontaktach z gośćmi hotelowymi,
- zdobycie certyfikatu potwierdzającego odbycie stażu wystawionego przez zakład pracy,
- zdobycie wiedzy o walorach turystycznych Litwy i regionu,
- zapewnienie zakwaterowania, kosztów podróży.
Dofinansowanie projektu z UE: 301 456,12 zł

Zdzisława Choynowska – dyrektor Zespołu Szkół w Wojewodzinie

Staże zrealizowane

W dniach od 8 do 26 maja 2017 roku uczniowie realizowali staże zagraniczne w Wilnie w ramach projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Miejsca odbywania staży zostały starannie dobrane, są to renomowane obiekty hotelowe i gastronomiczne w Wilnie:

1. Artis Centrum hotels, Totoriu str. 23 LT01120, Vilnius, Lithuania
2. Ecotel, Slucko str. 8, Vilnius LT-09312, Lithuania
3. Restaurant “Rib Room”, Šeimyniškių st. 1, Vilnius, Lithuania
4. Ponas Tadas, Naugarduko g. 76, Naujamiestis, LT-03202 Vilnius, Lithuania
5. Ratonda Centrum Hotels, A. Rotundo 1,LT-01110, Vilnius, Lithuania
6. Charlie Pizza (PC “Ozas”), Ozo g. 18, Vilnius, Lithuania

Zajęcia pedagogiczne w ramach przygotowania do staży w Wilnie

W dniu 20.03.2017 r. odbyły się zajęcia pedagogiczne w ramach przygotowania do staży. Uczestnicy projektu pogłębiali swoje umiejętności komunikacji interpersonalnej, ćwiczyli właściwe zachowanie się i rozwiazywanie sytuacji trudnych; motywowali się do osiągnięcia celu – jak najlepszego wykorzystania czasu stażu do zdobycia umiejętności zawodowych.

Zajęcia językowe przygotowujące do staży w Wilnie

Zakończył się cykl zajęć z języka angielskiego w ramach przygotowania do odbywania staży w Wilnie. Uczniowie klasy III Technikum uczący się w zawodach: technik hotelarstwa i żywienia i usług gastronomicznych pogłębiali swoją znajomość branżowego języka związanego z hotelarstwem i gastronomią.

Spotkanie z przygotowania kulturowego do zagranicznych staży w Wilnie

W dniu 17.01.2017r. odbyło się spotkanie z uczestnikami projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” w ramach przygotowania kulturowego.
W związku z tym, że staże uczniowie odbywać będą w ośrodkach gastronomiczno-hotelarskich na Litwie jest to działanie niezbędne, aby uczniowie mogli łatwiej odnaleźć się w nowych dla nich warunkach pracy i nauki. Projekt zagranicznych staży realizowany jest ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Podczas spotkania przedstawione zostały przez Partnera zagranicznego projektu - Global Ideas:
- informacje o Litwie i Wilnie;
- specyfice regionu oraz jego kulturze, zwyczajach, języku;
- przedstawione zostały przez partnera zagranicznego propozycje miejsc stażu w Wilnie oraz kulturowej oferty podczas czasu wolnego uczestników staży;
- przeprowadzono rozmowy indywidualne z każdym z uczestników projektu mające na celu lepsze dopasowanie kompetencji możliwości uczniów z oczekiwaniami i potrzebami przedsiębiorców na Litwie.

Spotkanie informacyjne przygotowujące do staży zagranicznych w Wilnie

W dniu 12.12.2016r. odbyło się spotkanie informacyjne z uczestnikami projektu „Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Wojewodzinie” realizowanego przez Zespół Szkół w Wojewodzinie, ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Podczas spotkania przedstawione zostały przez kadrę zarządzającą projektem:
- główne cele i założenia projektu;
- sprawy organizacyjne związane z realizacją staży zagranicą;
- przedstawiono partnera zagranicznego oraz propozycje miejsc stażu w Wilnie.

O projekcie
Regulamin Rekrutacji Uczestników
Powołanie Komisji Rekrutacyjnej
Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej
Lista osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zakończył się cykl zajęć z języka angielskiego w ramach przygotowania do odbywania staży w Pradze. Uczniowie klasy III Technikum uczący się w zawodach: technik hotelarstwa, budownictwa oraz żywienia i usług gastronomicznych pogłębiali swoją znajomość branżowego języka związanego z hotelarstwem i gastronomią i budownictwem.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dzisiaj w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne w ramach projektu „Stawiam na drób” w całości sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. To należy podkreślić: wszystkie produkty spożywcze, z których korzystali uczniowie zostały dostarczone przez organizatora! Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej, w której wzięli udział wszyscy uczniowie z klas żywieniowych i praktycznej, w której wzięli udział wybrani uczniowie - z najwyższą średnią z przedmiotów zawodowych.
Celem projektu jest objęcie profesjonalnym szkoleniem uczniów wybranych szkół gastronomicznych z zakresu jakości i obróbki technologicznej polskiego mięsa drobiowego. Merytoryczne wsparcie w projekcie zapewnia Akademia Kulinarna Marcina Budynka znanego mistrza kulinarnego słynącego z prowadzenia programów telewizyjnych związanych z gastronomią, autora książek kulinarnych, organizatora i jurora konkursów kulinarnych.
Podczas dzisiejszych warsztatów uczniowie pracowali pod dyktando zespołu w składzie: Pan Marin Budynek - właściciel Tawerny Fisza w Augustowie, pan Kamil Bobkowski – Szef kuchni w restauracji Tawerna Fisza Concept by Marcin Budynek w Augustowie i pan Angelo Colombo – właściciel i Szef w restauracji Bistro Dobra Zmiana w Białymstoku.
Lekcja profesjonalizmu, obserwacja pracy mistrzów światowej klasy, wspaniałe warsztaty kulinarne, na których tematem przewodnim były nowatorskie sposoby przygotowania drobiu; kurczak po malezyjsku, serca drobiowe w stylu azjatyckim, to tylko część specjałów przygotowanych w nowatorskim wydaniu.

Wrażenia uczniów: bezcenne doswiadczenie! Wszyscy otrzymali certyfikat uczestnictwa w warsztatach.

Zdzisława Choynowska

spacer

Zaloguj się:

Użytkowników:
20
Artykułów:
370
Odsłon artykułów:
1018991

Gościmy:

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.